یک شرکت هلندی در بندر امام نهاده دامی تولید می کند
منتشر شده در پنجشنبه ۲۹ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۵۸

ایران بخشی از نهاده دامی را واردات می کند اما به تازگی یک شرکت ایرانی - هلندی با راه اندازی کارخانه ۳۰۰ هزار تن فرآورده نهاده دامی تولید می کند .

عضو انجمن تولیدکننده فرآورده نهاده دامی در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به اینکه زیرمجموعه یک شرکت هلندی در ایران تولید می کنند، اعلام کرد: در حال حاضر محصولات تولیدی شرکت مرکزی در ۷۰ کشور دنیا عرضه می شود.
بابک چراغچی با بیان اینکه آغاز همکاری و جوینت ونجر شرکت هلندی و ایرانی به سال ۹۷ برمی گردد، اضافه کرد: سرمایه گذاری برای تولید فرآورده های نهاده با ۱۰ میلیون یورو در بندر امام آغاز شد و بعد از مدتی هلندی ها سهم سی درصدی طرف ایرانی را خریداری کردند و هم اکنون سهام در اختیار هلندی هاست.
او با اشاره به اینکه سالانه ۳۰۰ هزار تن نهاده دامی توسط شرکت هلندی در ایران تولید می شود، اظهار داشت: فرموله سازی تولید با تکنولوژی هلندی انجام می شود و تحت هیچ شرایطی امکان تغییر فرموده نیست مگر اینکه دوباره شرکت مرکزی بر مبنای وضعیت اقلیمی کشور محصول را تولید کنند.
چراغچی با تاکید بر اینکه تعداد محدودی در دنیا تکنولوژی دستگاه ان ای آر شرکت هلندی در ایران را دارند، خاطرنشان کرد: این دستگاه که متصل به دفتر مرکزی در هلند است باید مطابق مواد اولیه ای که برای آن تعریف شده فعالیت کند تا بتواند محصول نهایی مورد نظر را تحویل دهد.
او با بیان اینکه برخی مواد اولیه نهاده های دامی در کشور استاندارد لازم را ندارند، گفت: به طور قطع تامین مواد اولیه نهاده های دامی داخلی به ارزانتر شدن محصول نهایی کمک می کند اما در ایران تولید و کیفیت کمی وجود دارد، از طرف دیگر در سال ایران به ۲۱ میلیون تن مواد اولیه نهاده ها در کشور نیاز است.
چراغچی در پاسخ به این سوال که با توجه به اینکه سم افلاتوکسین که سرطان زا است از طریق نهاده به دام منتقل می شود چه اقدامی برای استاندارد سازی انجام می شود؟ توضیح داد: با توجه به اینکه آزمایشگاه ها برای کنترل کیفیت مواد اولیه وجود دارد و از طرف دیگر دستگاه ان ای آر مواد اولیه ای که افلاتوکسین بالا داشته باشد اجازه ورود نمی دهد به همین دلیل محصولات استاندارد تولید می کند.

کشورهای صادرکننده نهاده های دامی

علی قوباخلو با اشاره به اینکه ذرت تولیدی در ایران کیفیت پایینی دارد، اظهار داشت: بخش عمده ذرت وارداتی مربوط به کشور برزیل، اوکراین و هند است اما ذرت تولیدی برزیل به دلیل اینکه ۹  درصد پروتئین دارد کیفیت بالاتری نسبت به سایر ذرت های وارداتی دارد.
او در پاسخ به بازار درباره تفاوت تولید نهاده های دامی برای مناطق اقلیمی مختلف افزود: با توجه به اینکه هر منطقه اقلیمی متفاوت دارد به نسبت رطوبت و دمای منطقه میزان پروتئین نهاده متفاوت است و این مساله روی کیفیت محصول و بازدهی تولید تاثیر می گذارد.

درباره مادیشا تماس با ما قوانین و مقررات ارسال شکایات همکاری با ما